5MPx IP PoE kamera s 5× zoomem | ZONEWAY NC965+
POE 5MPx IP STARVIS bullet kamera antivandal kamera H.265 s rozlišením 5MPx, IVA, COLORVU, venkovní,..
https://eletur.cz/ptz-kamera-valcova-8mpx-4k-5x-zoom-hico-gr-ps3x5i-m8s
HICO X5I-M8S je venkovní IP kamera se zoomem 5×, u které se motoricky otáčí a naklání celé tělo válcové (bullet) kamery na motorickém kloubu v rozsahu 0–180° a 0–55° (podle výrobce). Pro montážní firmy a správc...
HICO X5I-M8S je venkovní IP kamera se zoomem 5×, u které se motoricky otáčí a naklání celé tělo válcové (bullet) kamery na motorickém kloubu v rozsahu 0–180° a 0–55° (podle výrobce). Pro montážní firmy a správce objektů jde o střední cestu mezi pevnou kamerou a kopulovou PTZ: 8Mpx IP kamera s obrazem 4K, motorizovaný objektiv 2,7–13,5 mm s autofokusem, kovové pouzdro s krytím IP66 (údaj výrobce) a napájení 12 V DC nebo PoE přes externí PoE splitter, který je součástí balení. Je to válcová PTZ kamera, označovaná také jako PTZ bullet kamera. Za tmy scénu osvětlí šest IR LED; jejich dosah do 30 m udává výrobce. Testováno – kompatibilní s rekordéry ZONEWAY, Hikvision, Dahua a Milesight přes ONVIF.















Z jednoho místa víc směrů. Pevná kamera hlídá jediný výsek. Tahle otočná kamera zvládne nejdřív hlavní bránu, pak zadní vrata nebo parkovací stání a vzdálený detail přiblíží optikou, ne ořezem obrazu. U válcové kamery se při natáčení pohybuje celé tělo: otáčí se a naklání kolem motorického kloubu, takže objektiv i IR přísvit míří vždy tam, kam se kamera natočí.

Půlkruh před stěnou. Otáčení pokrývá 0–180° (podle výrobce), proto kamera patří na stěnu objektu, odkud míří do prostoru před sebe. Na stožár uprostřed nádvoří, kde by musela pokrýt celých 360°, ji nedávejte; tam patří kopulová PTZ. Tělo kamery se podle výrobce otáčí rychlostí až 20 °/s a naklání až 10 °/s, ovládací rychlost otáčení je 0,5–20 °/s: pomalý pohyb se hodí k jemnému doladění záběru, rychlý k přechodu mezi dvěma místy.

Zoom pro areál, vjezd a sklad. Pětinásobný optický zoom stačí na areál, dvůr, vjezd nebo sklad. Jako IP kamera s optickým zoomem a autofokusem po změně přiblížení zaostří sama, v jednu chvíli ale zobrazuje jen jeden výřez. Kde nesmí nic uniknout, kombinujte ji s pevnými kamerami; samostatně ji nasaďte tam, kde obsluha mezi místy přepíná a občas potřebuje detail.
Úhly záběru přibližně. Výrobce úhly neuvádí, proto jsme je spočítali ze snímače Sony IMX415, jehož plocha měří 5,57 × 3,13 mm. Na nejširším záběru 2,7 mm kamera pokrývá přibližně 92° vodorovně, 60° svisle a 100° úhlopříčně, při maximálním přiblížení 13,5 mm přibližně 23° vodorovně, 13° svisle a 27° úhlopříčně. Skutečná optika se může o několik stupňů lišit. Ve vzdálenosti 10 m tak kamera na nejširším záběru obsáhne scénu širokou asi 21 m, na největším přiblížení asi 4 m.

Krátké video výrobce ukazuje provedení kamery: objektiv, kloub pro natáčení těla kamery, nástěnnou základnu i konektory kabelu.
PoE splitter v balení. Kamera pracuje s napájením 12 V DC (údaj výrobce), nebo ji napájíte jediným síťovým kabelem a splitterem z balení. Rozvod tak nemusíte řešit zvlášť: tam, kde ve stavbě vede jen datový kabel, stačí PoE zdroj (PoE switch nebo injektor) a splitter z balení, a kamera může stát bez zásuvky u objektivu. Kdo preferuje klasické napájení, zapojí zdroj 12 V DC. S napájením a kabeláží počítejte už v návrhu.
Pět věcí před montáží.

ONVIF, RTSP a P2P. Jako IP kamera ONVIF se přihlásí k rekordéru nebo videosoftwaru (Profile S udává výrobce) a vedle toho vysílá proud RTSP. Přístup z mobilu zajišťuje P2P cloud s aplikací HiEasy; kamera po připojení hlásí stav „Internet ready“; k dispozici je také DDNS.
Alarmový výstup a detekce. Alarmový vstup kamera nemá, jen jeden alarmový výstup s dobou sepnutí 1–600 s. Čidlo tedy nezapojíte do kamery, ale využijete její detekce: pohyb, vstup do zóny, přechod čáry, opuštění místa a počet osob, s volitelným filtrem na člověka, vozidlo nebo obojí. Zatížitelnost výstupu výrobce neuvádí; pro sirénu nebo světlo nám napište, poradíme zapojení. Při události umí kamera podle výrobce zapsat záznam na SD kartu, odeslat e-mail (SMTP), nahrát snímek na FTP nebo ohlásit událost na server alarmového centra.
Zvuk oběma směry. Mikrofon s reproduktorem v pouzdru kamery umožní hovor, další zdroj lze přivést na Mic-in / Line-in a ven vede i samostatný audio výstup; kodeky jsou G.711 (u / a). Potlačení ozvěny uvádí výrobce.
Obraz, noc a záznam. Hlavní proud nabízí 8 Mpx (3840 × 2160 px) a nižší stupně 6, 5, 4 a 3 Mpx i 1080p. Z kodeků H.265+, H.265 a H.264 si vyberete ten pravý a tok nastavíte jako konstantní (CBR) nebo proměnný (VBR); výrobce udává datový tok videa od 512 kb/s do 6 Mb/s, kvalitu dělí šest stupňů. Za tmy kamera přisvěcuje šesticí IR LED (dosah do 30 m podle výrobce, závisí na okolí), jas IR se mění plynule a filtr IR-CUT se přepíná sám nebo ručně. Motorizovaný objektiv má podle výrobce světelnost F1,6 a kamera minimální osvětlení 0,005 lx v barevném režimu (v černobílém režimu s IR přísvitem 0 lx). O obraz se starají i BLC, HLC, WDR, HDR, odmlžení a 2D/3D redukce šumu a elektronická závěrka od 1/25 s do 1/100 000 s (vše podle výrobce).

Ukládat lze na kartu SD (podle výrobce), do rekordéru s ONVIF nebo na síťové úložiště typu NFS či NAS (podle výrobce). Úložiště dimenzujte podle zvoleného toku; pro hrubý odhad počítejte, že 1 Mbit/s znamená asi 450 MB za hodinu (výpočet).
Širší výběr hledejte mezi venkovními IP kamerami, v kategorii PoE IP kamery nebo mezi natáčivými PTZ kamerami; celý sortiment je v sekci IP kamerové systémy. Podobné kamery HICO: PTZ kamera HICO 33D-M8S s 33× zoomem, válcová PTZ HICO H10X50 s 10× zoomem a PTZ HICO IV10M80 s 20× zoomem.
K záznamu poslouží síťové video rekordéry s ONVIF, například ZONEWAY NVR3016. Pro napájení několika kamer po síťovém kabelu se hodí PoE switch ZONEWAY, pro jednu kameru PoE injektor; pro klasické napájení ze zásuvky slouží napájecí zdroj 12 V / 4 A. Do kamery se hodí také karta microSD 128 GB, další drobnosti k instalaci jsou v příslušenství pro IP kamery.
Jak kameru napájet?
Zdrojem 12 V DC, nebo po síťovém kabelu: PoE splitter je součástí balení, takže stačí PoE switch nebo injektor.
Otáčí se jen objektiv, nebo celá kamera?
Celé tělo válcové kamery: otáčí se a naklání na motorickém kloubu v rozsahu 0–180° a 0–55° podle výrobce.
Proč Chrome nezobrazí živý obraz z kamery?
Obraz zobrazí přehrávač WebPlayer. Rozhraní nemá češtinu ani slovenštinu, proto nastavení udělejte jednou při uvedení do provozu a zákazníkovi předejte hotový výsledek.
Dá se kamerou otáčet rukou?
Ne. Na fotografii výrobce je u kloubu výstražný štítek „No Rotation Manually“, tedy tělem kamery rukou neotáčet. Natáčí ji motor na povel po síti.
Má kamera alarmový vstup pro externí čidlo?
Nemá, k dispozici je jeden alarmový výstup. Má-li kameru spouštět vnější čidlo, musí to zařídit rekordér nebo řídicí systém.
Kam se ukládá záznam a kolik místa potřebuji?
Záznam jde na SD kartu v kameře (podle výrobce), do rekordéru s ONVIF nebo na NAS (podle výrobce). Potřebný objem vyjde z nastaveného toku: každý Mbit/s je zhruba 450 MB za hodinu.
Jak daleko vidí kamera v noci při plném přiblížení?
Výrobce udává dosah IR jedním číslem: do 30 m. Při přiblížení na 13,5 mm ale kamera míří na cíl, který může ležet dál než 30 m, a takový cíl už IR nemusí osvítit; pro detail ve větší vzdálenosti plánujte doplňkové osvětlení objektu.
Obsah zpracoval Ing. Václav Turek, technik.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Kamera a obraz | |
| Model | HICO X5I-M8S |
| Výrobní označení | GR-PS3X5I-M8S |
| Typ | venkovní válcová (bullet) IP kamera s motorickým natáčením celého těla kamery (PTZ) |
| Obrazový snímač | 8 Mpx SONY IMX415, CMOS 1/2,7″ (velikost podle výrobce) |
| Maximální rozlišení | 8 Mpx, 3840 × 2160 px (4K) |
| Další rozlišení hlavního proudu | 6 Mpx, 5 Mpx, 4 Mpx, 3 Mpx, 1080p |
| Komprese videa | H.265+, H.265, H.264 |
| Řízení datového toku | CBR / VBR, 6 stupňů kvality obrazu |
| Datový tok videa | 512 kb/s – 6 Mb/s (podle výrobce) |
| Vedlejší proud | nižší rozlišení 640 × 360, VGA, D1 (720 × 480) (podle výrobce) |
| Den / noc | přepínací filtr IR-CUT; režim automaticky nebo ručně (časový plán podle výrobce) |
| Minimální osvětlení | 0,005 lx v barevném režimu (F1,6); 0 lx v černobílém režimu se zapnutým IR přísvitem (podle výrobce) |
| Elektronická závěrka | automatická, 1/25 – 1/100 000 s (podle výrobce) |
| Nastavení obrazu | BLC, HLC, WDR, HDR, 2D/3D potlačení šumu, odmlžení, privátní zóny, zrcadlení a otočení obrazu (podle výrobce) |
| Úpravy obrazu | sytost, jas, kontrast, ostrost, zesílení, vyvážení bílé – ve webovém rozhraní kamery nebo v klientském softwaru (podle výrobce) |
| Objektiv a zoom | |
| Objektiv | motorizovaný, s autofokusem |
| Ohnisková vzdálenost | 2,7–13,5 mm |
| Optický zoom | 5× |
| Světelnost | F1,6 (podle výrobce) |
| Úhel záběru (výpočet ze snímače, přibližně) | vodorovně ≈ 92° (2,7 mm) až ≈ 23° (13,5 mm); svisle ≈ 60° až ≈ 13°; úhlopříčně ≈ 100° až ≈ 27° (výrobce úhly neuvádí; skutečná optika se může o několik stupňů lišit) |
| Natáčení kamery (PTZ) | |
| Pohyb | celé tělo válcové (bullet) kamery se otáčí a naklání na motorickém kloubu |
| Rozsah otáčení | 0–180° (podle výrobce) |
| Rozsah náklonu | 0–55° (podle výrobce) |
| Rychlost otáčení | až 20 °/s (podle výrobce) |
| Rychlost náklonu | až 10 °/s (podle výrobce) |
| Ovládací rychlost otáčení | 0,5–20 °/s (podle výrobce) |
| Obnovení polohy | po výpadku napájení se poloha obnoví (podle výrobce) |
| Noční vidění | |
| Přísvit | 6× IR LED (podle výrobce) |
| Dosah IR | až 30 m (podle výrobce; závisí na prostředí) |
| Řízení IR | plynulé stmívání IR přísvitu |
| Audio | |
| Mikrofon a reproduktor | vestavěné, obousměrný hovor |
| Audio vstup a výstup | Mic-in / Line-in, audio výstup |
| Audio komprese | G.711u / G.711a |
| Potlačení ozvěny | ano (podle výrobce) |
| Chytré funkce a alarm | |
| Detekce | detekce pohybu, vniknutí do zóny, překročení čáry, opuštění místa, počítání osob |
| Filtr cíle | člověk / vozidlo / obojí |
| Alarmové vstupy / výstupy | 0 vstupů, 1 výstup (doba sepnutí 1–600 s) |
| Reakce na událost | záznam na SD kartu, e-mail (SMTP), snímek na FTP, nahrání na server alarmového centra, upozornění v aplikaci (podle výrobce) |
| Síť, záznam a aplikace | |
| Protokoly a standardy | ONVIF (Profile S podle výrobce), RTSP, DDNS, P2P; HTTP, DHCP, NTP (podle výrobce) |
| Kompatibilita s rekordéry | ZONEWAY, Hikvision, Dahua a Milesight přes ONVIF |
| Aplikace a cloud | HiEasy, vzdálený přístup P2P (stav „Internet ready“) |
| Úložiště | záznam na kartu SD, síťové úložiště NFS / NAS, snímky na FTP (podle výrobce) |
| Webové rozhraní | v Chromu přes přehrávač WebPlayer |
| Webové rozhraní – jazyky | bez češtiny a slovenštiny; kameru lze ovládat také v aplikaci HiEasy |
| Provedení a napájení | |
| Pouzdro | kovové, bílé |
| Krytí | IP66 (údaj výrobce) |
| Rozměry | 168 × 68 × 78 mm (podle výrobce, rozměrový výkres) |
| Montáž | na stěnu nástěnnou základnou |
| Provozní teplota a vlhkost | −40 až +60 °C, vlhkost 0–95 % bez kondenzace (podle výrobce) |
| Napájení | 12 V DC (údaj výrobce) nebo PoE přes externí PoE splitter, který je součástí balení |
| Součást balení | externí PoE splitter od výrobce |
| Poznámka k údajům | |
| Zdroj údajů | Údaje označené „podle výrobce“ nebo „údaj výrobce“ pocházejí z technické tabulky výrobce (HICO TECH); úhel záběru je vlastní výpočet ze snímače (přibližně). |